Вагонка (сосна, смерека) коротка
Вагонка як оздоблювальний матеріал з’явився в Івано-Франківську порівняно недавно. Але купити вагонку за доступною ціною зараз просто. Це стругана дошка з пазами та шпунтом для стикування. З її допомогою можна сформувати тонкий шар натуральної деревини на потрібній поверхні. Така конструкція збирається швидко і без видимих проміжків. Для оздоблювальних робіт на стіни, стелі, фасади, балкони, лоджії та альтанки можна використовувати вагонку завтовшки в середньому від 12 до 15 мм. Цього цілком достатньо для створення імітації ділянки дерев’яної стіни, яку продавити, зім’яти або зламати неможливо.
Найбільшого поширення набула вагонка з хвойних порід деревини: сосни та ялини. Це пов’язано з тим, що така деревина найбільш доступна для заготівлі та проста у переробці. У той же час вироби із сосни та ялинки мають дуже гарну текстуру та колір. Текстура формується як природний малюнок, утворений волокнами та шарами деревини і який залежить від розташування деревних волокон, розрізнення річних кілець, колірної гами деревини, кількості та розмірів серцевих променів. Колір виробів зумовлений такими, що містяться в деревині барвниками, дубильними, смолистими речовинами та їх оксидами. Текстура та якість деревини залежить від породи дерева, його віку, складу ґрунту та кліматичних умов місцевості.
Вагонка із смереки має дивовижні властивості: міцність, еластичність, морозостійкість, здатність зберігати тепло і чудово обробляється, низьку звуко- і теплопровідність у поєднанні з достатньою теплоємністю. Колір, текстура, своєрідний аромат дерева та рівень комфортності, що відповідає всім санітарно-гігієнічним вимогам, роблять його незамінним матеріалом для будівництва теплого та екологічно чистого житла.
Деревина смереки має «пористу» структуру — завдяки чому вона зберігає тепло краще, «дихає» активніше, швидше віддає зайву вологу і регулює мікроклімат у будинку краще ніж щільніша і менш однорідна сосна, відповідно процес гниття і поява грибків суттєво уповільнюється.
Для запобігання появі різних грибків використовуються сучасні захисні просочення. У пористу деревину смереки просочення проникає глибше. Сосна містить багато смоли, яка перешкоджає проникненню просочення і за певних кліматичних умов проступає назовні та порушує зовнішнє декоративне покриття. До того ж розташування смоляних жив у сосні нерівномірно, подекуди навіть занадто, що призводить до різної щільності деревини та нерівномірного вбирання. У смереки смоли менше і вона розташована рівномірно по стволу. Волокна смереки розташовані рівномірніше і рівніше, напруги, що виникають, також розподілені відносно рівномірно, отже смерека менш схильна до розтріскування.
Смерека виростає лише в екологічно чистих районах Карпат, і ніде більше. Отже, виключено ризик проживати в будинку, збудованому із забрудненої деревини, яка нелегально постачається із забруднених радіацією районів і, як правило, коштує дешевше.
Ціна роботи за квадратний метр з монтажу вагонки невисока. Отже, за потреби її можна укласти самостійно. На ринку оздоблювальних матеріалів це один з найбільш доступних натуральних матеріалів з урахуванням кріплення та укладання. Він не має тимчасових обмежень щодо термінів використання. Вона дуже довго зберігає свіжий вигляд. Крім того, якщо її покрити шаром лаку, то стійкість до забруднень та зносу підвищується. Тому таке покриття можна легко оновити за допомогою декоративного воску, без будь-якої попередньої підготовки.
При покупці вагонки слід звернути увагу на такі деталі:
Дошки повинні бути обрізані строго паралельно напрямку зростання стовбура дерева.
Річні кільця не повинні випирати з дощок, тому що при експлуатації вони можуть зламатися в цьому місці.
Краї біля рейок мають бути рівними. Якщо у дощок є на вузьких краях навіть найменші тріщини, то така дошка повинна бути відбракована.
Дошки виготовляються в «чверть» та «шпунт» завдовжки 1,5, 2.0, 3.0 та 6.0 метрів.
Для житлових приміщень бажано використовувати дошку з хвойних порід (сосна або ялина), а з листяних порід – для обробки саун та лазень.
Купити вагонку сьогодні не складе великих труднощів. Але перед покупкою, не забудьте розрахувати необхідний обсяг та ціну.
Порада. Намагайтеся брати вагонки більше, ніж площа, яку збираєтеся зашити, на величину в 5 — 10%. Не забувайте про відходи через видимий шлюб, або немірності матеріалу складуть приблизно таку цифру.